Prejsť na obsah

Víťaz 3.ročníka

Marek Janiga

Za podporu demokratických hodnôt v spoločnosti

Pre jedných “nejaký” študent práva, pre iných inšpiratívny mladý muž. Marek je humanitárny pracovník, ktorý stojí za organizáciou United for help a tiež študent práva, ktorý sa len pýta. 

V organizácii United for help majú rozbehnuté 2 projekty- jeden na Ukrajine, ktorému sa darí spájať 10 iniciatív a tým zefektívňovať pomoc a druhý v Iraku, v rámci ktorého pomáhajú náboženskej menšine, ktorá trpí v dôsledku genocídy. 

Ako študent práva bol iniciátorom otvoreného listu dekanovi Právnickej fakulty a so spolužiakmi a spolužiačkami žiadali otvorenú, vecnú a odbornú diskusiu pred zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Diskusia sa aj napriek rôznym prekážkam uskutočnila a stretlo sa sedem expertov z oboch názorových spektier, ktorí a ktoré predstavili svoje argumenty. 

Táto študentská iniciatíva vyvolala v celej spoločnosti búrlivé emócie a bola sprevádzaná množstvom útokov, nepochopenia, dezinterpretácii, ale aj vyhrážok.

Finalisti a finalistky

Okrem laureáta ocenenia sa medzi finalistov 3. ročníka dostali ďalší traja mladí ľudia s inšpiratívnymi činmi.

Viktoriia Parokonna

Založenie projektu Výnimocná

Projekt Výnimocná je zameraný na sebarozvoj a sebapoznávanie pre dievčatá vo veku od 12 do 15 rokov. Program projektu je zameraný na témy duševného a fyzického zdravia, osobné hranice, budovanie zdravých vzťahov, riešenie konfliktov. Autorkou projektu je práve Viktoriia, ktorá utiekla pred vojnou z rodnej Ukrajiny a teraz žije v Seredi. Študuje na Sokratovom inštitúte a je aktívna v miestnom KC PRIESTOR. 

Viktoriia v jednom rozhovore povedala: “Po začiatku vojny a mojom prichode na Slovensko mi sereďská komunita poskytla veľa priazne a podpory. Nastal čas, aby som tieto veci Seredi vrátila”. 

Cieľom projektu Výnimocná je poskytnúť priestor dospievajúcim dievčatám a ponúknuť príležitosť rozvíjať svoj potenciál. Na projekte spolupracujú aj odborníci a renomované organizácie, organizujú pravidelné stretnutia, workshopy, diskusné skupiny. 

Viktoriia verí, že týmto spôsobom môže aktívne prispieť k vytváraniu silnej, uvedomelej a podporovanej komunity dievčat v Seredi. 

Liliana Takáčová

Za gesto solidarity a aktivity v sociálnej oblasti 

Napriek tomu, že tento čin je skôr činom nezištnej humánnej služby, než činom v špecifickej oblasti spoločensky šírenej férovosti, radi by sme dali priestor príkladu práve aj veľmi osobnej ľudskosti, ktorú naša spoločnosť zvlášť v tomto čase tak potrebuje. Liliana organizuje benefičné aktivity pre zdravotne znevýhodnené deti, rodiny žijúce v chudobe, či ľudí, ktorí žijú v najextrémnejšej forme chudoby – na ulici. 

Gesto solidarity, ktoré Liliana urobila chytí za srdce nie málo ľudí. Ako vrcholný znak podpory svojej kamarátky si Liliana dala ostrihať svoje dlhé vlasy, pramene vlasov predala a paniaze darovala kamarátke, ktorá bojuje so zákernou a všetkým známou chorobou. Daniel Ovšanka

Za založenie dobročinného, antifašistického a neziskového festivalu Red flag

Daniel vo svojom maturitnom ročníku pripravil a zorganizoval festival v Košiciach. Na festivale sa okrem iného, prezentovali aj tri vybrané organizácie: jedna lesoochráarska- OZ Vlk, Food not bombs Košice- dobrovoľná iniciatíva, ktorá rozdáva vegánske jedlo ľuďom, ktorí ho potrebujú a OZ Odyseus, ktoré pracuje s vylúčenými komunitami. Celý zisk z festivalu bol rozdelený medzi spomínané organizácie.